Basın Açıklaması: Köprü ve Otoyol Zamları geri çekilmeli

TÜKONFED Ulaşım Komisyonundan

Konu : Köprü ve Otoyol Zamları   

 “Köprü ve Otoyol Zamları geri çekilmeli”

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve Yap-İşlet-Devret kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri, 15 Mayıs itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenledi.

Yılın ikinci zammı ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden otomobiller için geçiş ücreti 15 TL’den 24 TL’ye çıkarıldı. 2023’de 8,5 TL olan geçiş ücreti 1 Ocak 2024’den bu yana yaklaşık % 282,3 oranında zamlandı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş ücreti 35 TL’den 49 TL’ye çıktı.

Osmangazi Köprüsü’nden geçiş ücreti 290 TL’den 399 TL’ye çıkarken 2023’de 184,5 TL olan geçiş ücreti 1 Ocak 2024’den bu yana yaklaşık % 216,2 oranında zamlandı.

Çanakkale Köprüsü için tek yön otomobil geçiş ücreti 295 TL’den 419 TL oldu.

15 Mayıs itibarıyla köprülere tek kalemde yapılan zam oranları;

Yavuz Sultan Selim Köprüsü          % 39,9

15 Temmuz ve FSM Köprüleri        % 59,9

Osmangazi Köprüsü                     % 37,5

Çanakkale Köprüsü                      % 42

Ülkemizde enflasyonla toptan mücadele kapsamında tedbirler alınırken, kira artışlarına yüzde 25 sınırı getirilirken, köprü ve otoyollara yapılan fahiş zamlar kabul edilemez. Kirada yüzde 25 sınırı getirilirken köprü ve otoyollar da bunun onlarca katı zamdan kaçınılmadı. Yapılan zamlar tüm ekonomiye enflasyon olarak yansımaktadır.

Tasarruf tedbirleri yürürlüğe girmişken, vatandaş tasarruf etmek için, köprülerden geçiş sayısını mu azaltacak? Diğer yakadaki okul veya işine yürüyerek mi gidecek?

TÜKONFED olarak vatandaşın seyahat hakkını kısıtlayan yüksek zam oranlarını kabul edilemez buluyor, acilen geri çekilmesini istiyoruz.

Av. İbrahim GÜLLÜ                                                                                       Dr. Türkay ÖZDEMİR

TÜKONFED Başkan Vekili                                                    TÜKONFED Ulaşım Komisyonu Başkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*