Sigorta Poliçesinde Belirlenmeyen Riskler Ödenir mi?

SİGORTA POLİÇESİNDE BELİRLENMEYEN RİSKLER ÖDENİR Mİ?

Yaşamamız devam ederken ev, araba alırız, hayat sigortası yaptırırız, iş yeri açarız, evimiz için deprem sigortası yaptırmamız gerekir.

Bazı isteğe bağlı sigortalar dışında bir kısmı da zorunlu yapılması gereken sigortalar vardır. Örneğin aracımızı trafiğe çıkartabilmek için karayolları zorunlu mali mesuliyet sigortası (KZMMS) yaptırmadan aracımızı trafiğe çıkartamayız. Elektrik, su abonelikleri için evimize DASK sigortası yaptırmadan abonelik işlerini yaptırma imkanı yoktur.

Ancak istenmeyen risk gerçekleştiğinde sigorta şirketine başvuru yapıldığında karşılaşılan RİSK POLİÇE KAPSAMINDA DEĞİL cevabı karşılaşılması yaşanan gerçekliktir.

Bu sebeple risk nedir? ve risk kapsamı nedir? sorularının cevabı önem kazanmaktadır.

RİSK Nedir?

Sigorta poliçesinde risk, bilinmeyen ve aniden gelişen, ortaya çıkan ve irademiz dışında oluşan muhtemel tehlikeyi ifade eder.

Sigorta Kapsamı?

Sigorta poliçesi kapsamında, sigorta ettiren kişi yada kuruluşun teminat altına alınan risk ve yükümlülüklerinin toplamıdır.

Adlandırılmış Riskler?

Uygulamada adlandırılmış riskler olarak poliçe de, özellikleri adlandırılıp belirtilmiş riskleri ifade eder şekilde kullanılmaktadır.

Tüm Risk?

Uygulama da tüm risk kapsamı olarak All Risk deyimi de kullanılmaktadır. Tüm risk kapsamlı bir poliçe de hariç tutulmayan riskleri kapsar ve en geniş tanımlı sigorta poliçesi koruması sağlar. Diğer poliçelerden daha geniş bir koruma alanı sağlar.

Baştaki konumuza dönecek olursak, bir sigorta poliçesi yaptırıldıktan sonra sadece poliçe de öngörülen riskler mi sigorta poliçesi kapsamı dahilindedir?

Cevabımız HAYIRDIR!

5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 11.maddesi 4.fıkrasında; “Sigorta sözleşmelerinde kapsam dahiline alınmış olan riskler haricinde, kapsam dışı bırakılmış riskler açıkça belirtilir. Belirtilmemiş olan riskler teminat kapsamında sayılır”  hükmü bulunmaktadır.

Yani, sigorta poliçesinde kapsam dışında bırakılan ve açıkça bu kapsam dışına bırakıldığı listelenip belirtilmeyen risklerde sigorta poliçesi kapsamında teminat altına alınmış kabul edilir ve risk gerçekleşince sigorta şirketinden bu teminatı talep etme hakkımız vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*